Üdvözlöm! Fodor Csilla vagyok, Békásmegyeren lakok és van egy német juhászkutyám. Azóta foglalkozok fajtafüggetlenül kutyákkal, mióta a saját kutyámnak mindent megtanítottam. 2006 óta van engedelmességi vizsgája, munkaversenyekre és agilityversenyekre viszem, ezek mellett rengeteg trükköt is ért. Több éve járok állatmenhelyre, ahol félős kutyákat szoktatok pórázhoz, agresszív kutyákkal barátkozok, sétáltatok és alapengedelmességre oktatok.
Itt a kutyámról egy videó:http://www.youtube.com/watch?v=FSndGA_TUYY
Kutyasétáltatás
Kiképzés nélküli kutyasétáltatás díja 450 Ft./óra
Kutyakiképzés
Igény szerint. Díja: 600/800 Ft. egy óra.
(Parancsszavak: ül, fekszik, áll, marad, lábhoz, hozzám, hopp, hozd, ereszd)
Házi szabályok a család számára
- Forduljunk el, és ne figyeljünk a kutyára, ha ugrálva üdvözöl! Dicsérjük és jutalmazzuk meg, ha mindezt ugrálás nélkül teszi.
- Ne etessük a kutyát az asztalról, mert ezzel kéregetésre bátorítjuk!
- Mindent tegyünk a helyére! A kiskutyák hamar megtalálják a szennyes ruhát, a gyerekjátékokat és a fontos iratokat!
- Megfelelő tárgyakat használjunk játékhoz: ne papucsot és cipőt.
- Gyakorlatozzunk a kutyával a hét minden napján - röviden, de gyakran!
- Etetés és szőrzetápolás előtt ültessük le a kutyát!
- A család minden tagja vegyen részt a nevelésben, az etetésben, az ápolásban, az edzésben és a dicséretben!
- A kutya üljön a földön: a bútor az embereké!
- Biztosítsunk állandó helyet a kutyának az alváshoz, pihenéshez!
- Szóljunk rá, ha rágcsálni kezd valamit!
Szocializációs problémák
Ha a kiskutya félénken vagy agresszíven viselkedik más kutyákkal vagy emberekkel szemben, cselekedni kell, hogy még 18 hetes koruk előtt megtanulják az élethez tartozó leckéket. Keressünk egy jó kutyiskolát, kutyaovit. Ha túl sokáig halogatjuk a dolgot, az a késöbbiekben viselkedési problémákhoz vezethet.
Figyelmeztetés!!
A kutyát SOHA (főleg nyári melegben) nem szabad az autóban hagyni, még egy luxuskocsi csomagterében sem. A kutyák hamar túlhevülnek, és perceken belül meghalhatnak hőgutában. Nem éri meg a kockázatot!
Mennyi mozgás szükséges?
A túlzott megerőltetés fiatal korban az izületek és a csontszerkezet károsodásához vezethet, különösen a nagy és nehéz kutyáknál. Az aranyszabály szerint gyakran kevesebbet mozogni jobb a kiskutyának, mint a hosszú, kimerítő edzés.
Ha a kölyökkutya fáradtnak tűnik vagy liheg, esetleg nem akar tovább menni, akkor máris túl sok volt a mozgás. Ne feledjük, hogy a séta ebben a korban legalább annyira szolgálja a szocializációt és a tanulást, mint a testedzést.
Ugyanez vonatkozik az új otthonra lelt felnőtt kutyákra is, akiknek korábban kevés mozgásban volt részük (gondoljunk csak a menhelyi kutyákra). Éppúgy, mint az embereknek, a kutyáknak is fojozatosan kell elérniük egy bizonyos erőnlétet, hogy elkerülhető legyen az izmok vagy izületek sérülése.
Kilenc hónapos korának betöltése után már minden kutya - leszámítva a legnagyobb testű fajtákat - szinte korlátlan mennyiségű edzést kibír, akár kemény terepen, akár füvön. Ugrásra azonban ne ösztönözzük őket egyéves koruk előtt. Az agility-gyakorlatokban eddig a korig sokkal inkább az engedelmességre és az önbizalomra kell összpontosítani, mint az ugrásra.
Tippek a szobatisztaságra szoktatáshoz
- Tanuljuk meg felismerni annak a jeleit, hogy a kölyökkutya ki akar menni. Sok kölyök ilyenkor körbeszaladgál és szimatol.
- Ne kézben vigyük ki. Menjünk vele, de hagyjuk, hogy maga találja meg az ajtóhoz vezető utat.
- Használjunk egy állandó kifejezést, mint pl. a ,,Menj ki!", amikor a dolgát készül elvégezni. Ez arra szoktatja, hogy parancsszóra könnyítsen magán - ami hasznos, amikor sietünk vagy vele együtt utazunk.
- Mindig dícsérjük vagy jutalmazzuk meg a kölyköt, amikor odakint könnyít magán.
- Soha ne büntessük, amikor véletlenül odabent piszkít, mert szorongást okozhat. Rögtön vigyük le sétálni.
- Rakjunk újságpapírt vagy almot, amire piszkíthat a kutya. Ezt tegyük egyre közelebb a bejárati ajtóhoz, majd tüntessük el.
- Hagyjuk, hogy a kölyökkutya a dobozában vagy a beltéri kutyaházában aludjon, amíg minden éjszaka anélkül telik el, hogy szüksége lenne könnyíteni magán.
A felnőtt kutya mindennapos igényei
- Rengeteg mozgás. A legtöbb egészséges kutya mindennap legalább két-három sétát igényel.
- Kiegyensúlyoszott étrend. (Egy év fölötti kutyánál napi egy, 6 hónapos kor felett napi 2, 6 hónapos kor alatt napi 3 megfelelő mennyiségű étkezés.)
- Friss, tiszta víz mindig álljon rendelkezésére - győződjünk meg róla, hogy a tálja nem ürült-e ki, különösen meleg időben.
- Rendszeres ápolás.
- Évenként egyszeri vizit az állatorvosnál (oltás, kivizsgálás).
- Rendszeres megelőző kezelés élősködők ellen.
- Társaság!! A kutyákat, különösen a fiatalabbakat, nem szabad hosszabb időre magukra hagyni.
- Saját fekvőhely, ahol nyugalomban lehet a nap folyamán, éjszaka pedig alhat.
Ivartalanítás előnyei
Kan kutyáknál:
- Csökkenti a heredaganatok gyakoriságát, amelyek viszonylag gyakoriak a korosabb, nem ivartalanított kan kutyáknál.
- Szintúgy a végbélmirigy-daganatokat, a végbélnyílás körül kialakuló daganatokat, amelyek gyakran súlyos irritációt, vérzést és néha székletürítési nehézségeket okoznak.
- Jóindulatú prosztatatúltengést esélyét csökkenti. Túltengése a rendes vizelet- és székletürítésben problémát okozhat.
Szuka kutyáknál:
- A félévenkénti vagy pázási időszak kényelmetlenségei eltűnnek.
- Az emlőrák kockázata nagymértékben csökken, akár el is haynagolható, ha az ivartalanítást az első párzási időszak előtt végzik el.
- A korai ivartalanítás csökkenti annak az esélyét, hogy kedvencünk cukorbeteg legyen. A cukorbeteg szukát is ivartalanítani kell, de nagyobb a mélyaltatás kockázata.
- A gennyes méhgyulladás ( a méh életveszélyes fertőzése) nem fordulhat elő az ivartalanított szukák esetében.
- Megszűnnek az álvemhességek: ilyen előzménnyel a szukát különösen tanácsos ivartalanítani.
- Csökken a nemkívánatos vemhességek száma.
- Az ivartalanított szuka nem fog elcsavarogni, hogy párt találjon.
A daganatok késöbb kellemetlenséget okozhatnak:
Mi kell ahhoz, hogy kutyád boldog legyen:
-
|
Játsszunk sokat kutyánkkal! |
Vigyünk rendszerességet életébe! A legtöbb kutya (és egyéb háziállat is) szereti, ha van egy napi rutin, és tudja, mikor mire számítha.
- Mozgás! Ez az egyik legjobb feszültség-levezető. Naponta legalább 20-30 perc elengedhetetlen: ez lehet „sima" futás, játék velünk, vagy más kutyákkal, de akár olyan kutyás sportokat is kipróbálhatunk, mint az agility, frisbee, dog-dancing, canicross.
- Etetés: egészséges eledelt adjunk kutyánknak, (pl. jó minőségű táppal, főt hússal, melyet rizzsel és zöldségekkel egészítünk ki) és minden nap nagyjából azonos időben etessük! Jó ötlet váltogatni az ízeket, hogy kedvencünk ne unjon rá.
- Kommunikáció: törekedjünk arra, hogy ne zavarjuk össze a kutyát: legyünk egyértelműek és következetesek! Ez erősíti a kutya és gazdája közti kötődést, és stresszhelyzetben is hasznos, ha négylábú társunk érti jelzéseinket. Tanítsunk meg neki akár havonta egy új szót, így idővel akár több száz szó jelentését megismeri.
- Orvosi szempontok: alapvető fontosságú a parazitamentesítés, azaz a bolha és kullancs elleni védelem, féreghajtás. Emellett ajánlott a rendszeres kivizsgálás, s ha szükséges, a fájdalmak enyhítése, az allergia kezelése. Ahogy mi, emberek, úgy a kutya sem lehet boldog, ha fájdalom-érzet vagy egyéb kellemetlenség kíséri mindennapjait.
- Még ha kutyánk visszahúzódó, magának való is, próbáljuk meg játékra, társas érintkezésre csábítani. Játsszunk vele és közben próbáljuk rávenni, hogy más kutyák felé is nyíljon meg. Kis lépésekkel haladjunk, s minden apró igyekezetét jutalmazzuk meg!
- A gazdájához túlzottan ragaszkodó, egyedül hagyva nagyon szomorkodó kutyát meg kell próbálni önállóságra nevelni, és szó szerint rábírni, hogy megálljon a saját lábán is. Kedvesen, de határozottan utasítsuk el túlzott ragaszkodását, és távollétünkben biztosítsunk számára önálló elfoglaltságot pl. játékor, rágócsontot, stb.
Összefoglalás
Ha betartjuk az itt javasoltakat, jó eséllyel boldog kutyánk lesz, aki éjszaka jól alszik, és élvezi élete minden napját, hiszen minden nap újabb lehetőség a mókára! Agressziónak, félelemnek nyoma sem marad, a rossz szokásokat jók váltják fel. Ha elérjük ezt az ideális állapotot, még élvezetesebbé válik a kutya-gazdi kapcsolat, s kutyánk pozitív értelemben vett tisztelettel tekint majd ránk, s kétségkívül állíthatjuk: ilyenkor boldog az eb!